Icoana: chip cioplit? (topic 01)

Discuţii despre diferenţele de doctrină dintre ortodocşi şi (neo-)protestanţi
Vianor
Mesaje:111
Membru din:29 Aug 2010, 20:40
Confesiune:protestant
Re: Icoana: chip cioplit?

Mesaj necititde Vianor » 02 Sep 2010, 05:59

Avem nevoie de 'ferestre spre Dumnezeu", atunci cand de fapt Dumnezeu Duhul Sfant e pe pamant ?
Avem nevoie de Scripturi atunci cand Autorul acestora e pe pamant?
:lol: :lol: :lol: E buna asta!!! Bravos Ioane. Numa` ca ereticu` tot eretic ramane - astia, spun sfintii parinti, au un drac mai mare care-i chinuie!!!
Poate un drac să te mustre, atunci când încalci porunca lui Dumnezeu, ca spre ex.:
1. să nu-ţi faci chip,
2.să nu te închini înaintea lui,
3.să nu le slujeşti ?
Poate un drac să te izbăvească de beţie, crime şi desfrâu ? Poate un drac să te îndemne să iubeşti, să ierţi, să compătimeşti, etc.? Oare poate un drac să te îndemne spre sfinţenie şi neprihănire?

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Icoana: chip cioplit?

Mesaj necititde Floryan » 02 Sep 2010, 07:41

.
Poate un drac să te izbăvească de beţie, crime şi desfrâu ? Poate un drac să te îndemne să iubeşti, să ierţi, să compătimeşti, etc.? Oare poate un drac să te îndemne spre sfinţenie şi neprihănire?
Poate. Spune parintele Ilie CLeopa, daca faci fapta buna cu scop rau, fapta trece de partea scopului. Caci daca vrea dracul sa te desparta de Hristos (vezi miile de confesiuni crestine, fiecare sustinind ca este adevarata biserica a lui Hristos) , dar pretul pentru asta este sa te lasi tu de baut, o va face cu multa placere. Musulmanii si yoginii nu beau, dar asta nu-i face sfinti,sau prieteni ai lui Hristos.
Daca ati citi un pic vietile sfintilor v-ati lamuri ce inseamna inselaciune diavoleaca. Există două forme principale de înselăciune diavolească. Prima si cea mai spectaculoasă dintre ele apare atunci când cineva se luptă să dobândească un înalt nivel spiritual si să se învrednicească chiar de viziuni, fără să se fi curătit în prealabil de patimi, bazându-se exclusiv pe întelepciunea sa. Unei asemenea persoane diavolul îi dăruieste "viziuni" pe măsură. Exemplele abundă în Vietile Sfintilor, carte de căpătâi a învătăturii ascetice ortodoxe.
Există însă si o formă de înselăciune diavolească mai obisnuită si mai putin spectaculoasă, care nu oferă victimelor ei viziuni extraordinare, ci doar exaltate "sentimente religioase". Aceasta se întâmplă, după cum scrie Episcopul Ignatie, "atunci când inima doreste si se străduieste să obtină bucuria cugetărilor sfinte si dumnezeiesti, nefiind încă pregătită pentru ele.

Dv ne aratati cu degetul "sfintenia" neoprotestantilor, in comparatie cu ortodocsii care duc dupa dv ( si in general dupa neoprotesntati) o viata complet destrabalata. Numai noi ortodocsii suntem betivi, curvari, fumam si ne batem nevestele, in comparatie cu iei care duc viata ingereasca. Ce sa mai,... neoprotestantii sunt chiar peste David, sau Solomon. Şi dacă toţi ortodocşii ar cădea în cele mai groaznice patimi, adevărul ortodoxiei tot nepătat ar rămâne!


1. să nu-ţi faci chip,
2.să nu te închini înaintea lui,
In Vechiul Testament ni se spune despre doi heruvimi sculptaţi, aşezaţi deasupra chivotului Legii, sau de heruvimii brodaţi în catapeteasma din lăcaşul sfânt (Ieş. 25, 18-22; 26, 31 ctc).
Perdelele, covoarele şi alte obiecte din biserica veche au fost făcute cu chipuri de heruvimi, la porunca lui Dumnezeu (Ieş. 36, 8 si 37, 7-9; II Paral. 3, 10-14; III Regi 6, 23-28).
Acestea nu sunt chipuri cioplite?

Inaintea acestor heruvimi se faceau rugaciuni:
PS 137 - 1 Lăuda-Te-voi, Doamne, cu toată inima mea, că ai auzit cuvintele gurii mele şi înaintea îngerilor Îţi voi cânta.
sau

Atunci Iosua şi-a sfâşiat veşmintele sale, a căzut cu faţa la pământ înaintea chivotului Domnului şi a stat aşa până seara şi el şi bătrânii lui Israel şi şi-au presărat pulbere pe capetele lor. Iosua Navi 7,6

Când va aprinde Aaron seara candelele, iar va arde miresme. Această tămâiere neîntreruptă se va face pururea înaintea Domnului din neam în neam. Ies 30,8
Dv neoprotestantii faceti aceasta pururea?
sau
Insusi AP Pavel ii numeste heruvimii slavei Evrei 9,5
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Icoana: chip cioplit?

Mesaj necititde protosinghel » 02 Sep 2010, 12:20

Frate Vianor. Te rog să argumentezi clar că icoana ortodoxă este chip cioplit. Chiar tu crezi că noi suntem aşa de proşti şi nu am auzit de Decalog? Dar oare te-ai întrebat ce înseamnă pt noi icoana? Chiar şi argumentele care s-au adus aici ai încercat măcar să le treci prin minte şi să le priveşti sincer?

Vianor
Mesaje:111
Membru din:29 Aug 2010, 20:40
Confesiune:protestant

Re: Icoana: chip cioplit?

Mesaj necititde Vianor » 03 Sep 2010, 01:35

.
Poate un drac să te izbăvească de beţie, crime şi desfrâu ? Poate un drac să te îndemne să iubeşti, să ierţi, să compătimeşti, etc.? Oare poate un drac să te îndemne spre sfinţenie şi neprihănire?
Poate. Spune parintele Ilie CLeopa, daca faci fapta buna cu scop rau, fapta trece de partea scopului. Caci daca vrea dracul sa te desparta de Hristos (vezi miile de confesiuni crestine, fiecare sustinind ca este adevarata biserica a lui Hristos) , dar pretul pentru asta este sa te lasi tu de baut, o va face cu multa placere. Musulmanii si yoginii nu beau, dar asta nu-i face sfinti,sau prieteni ai lui Hristos.
Daca ati citi un pic vietile sfintilor v-ati lamuri ce inseamna inselaciune diavoleaca. Există două forme principale de înselăciune diavolească. Prima si cea mai spectaculoasă dintre ele apare atunci când cineva se luptă să dobândească un înalt nivel spiritual si să se învrednicească chiar de viziuni, fără să se fi curătit în prealabil de patimi, bazându-se exclusiv pe întelepciunea sa. Unei asemenea persoane diavolul îi dăruieste "viziuni" pe măsură. Exemplele abundă în Vietile Sfintilor, carte de căpătâi a învătăturii ascetice ortodoxe.
Există însă si o formă de înselăciune diavolească mai obisnuită si mai putin spectaculoasă, care nu oferă victimelor ei viziuni extraordinare, ci doar exaltate "sentimente religioase". Aceasta se întâmplă, după cum scrie Episcopul Ignatie, "atunci când inima doreste si se străduieste să obtină bucuria cugetărilor sfinte si dumnezeiesti, nefiind încă pregătită pentru ele.

Dv ne aratati cu degetul "sfintenia" neoprotestantilor, in comparatie cu ortodocsii care duc dupa dv ( si in general dupa neoprotesntati) o viata complet destrabalata. Numai noi ortodocsii suntem betivi, curvari, fumam si ne batem nevestele, in comparatie cu iei care duc viata ingereasca. Ce sa mai,... neoprotestantii sunt chiar peste David, sau Solomon. Şi dacă toţi ortodocşii ar cădea în cele mai groaznice patimi, adevărul ortodoxiei tot nepătat ar rămâne!


1. să nu-ţi faci chip,
2.să nu te închini înaintea lui,
In Vechiul Testament ni se spune despre doi heruvimi sculptaţi, aşezaţi deasupra chivotului Legii, sau de heruvimii brodaţi în catapeteasma din lăcaşul sfânt (Ieş. 25, 18-22; 26, 31 ctc).
Perdelele, covoarele şi alte obiecte din biserica veche au fost făcute cu chipuri de heruvimi, la porunca lui Dumnezeu (Ieş. 36, 8 si 37, 7-9; II Paral. 3, 10-14; III Regi 6, 23-28).
Acestea nu sunt chipuri cioplite?

Inaintea acestor heruvimi se faceau rugaciuni:
PS 137 - 1 Lăuda-Te-voi, Doamne, cu toată inima mea, că ai auzit cuvintele gurii mele şi înaintea îngerilor Îţi voi cânta.
sau

Atunci Iosua şi-a sfâşiat veşmintele sale, a căzut cu faţa la pământ înaintea chivotului Domnului şi a stat aşa până seara şi el şi bătrânii lui Israel şi şi-au presărat pulbere pe capetele lor. Iosua Navi 7,6

Când va aprinde Aaron seara candelele, iar va arde miresme. Această tămâiere neîntreruptă se va face pururea înaintea Domnului din neam în neam. Ies 30,8
Dv neoprotestantii faceti aceasta pururea?
sau
Insusi AP Pavel ii numeste heruvimii slavei Evrei 9,5
In ceea ce priveste prima parte a comentariului - partial sunt de acord, dar nu cred ca are rost sa mai spun ceva, deoarece deja ati facut haz pe seama celo spuse...
In a 2-a parte a coment. insa, mi-ati dovedit ca nu aveti capacitatea de a face diferenta dintre porunca si naratiune sau, in cel mai rau caz, nu aveti sinceritatea si curajul de a recunoaste greseala comisa in istoria bisericii ! Nu cunosc cine sunte-ti, insa imi pare rau de curajul exagerat de care da-ti dovada atunci cand va implicati in dezbateri de acest gen, fara sa cunoasteti lucrurile cele mai elementare ca: semnificatia Chivotului Legamantului si rolul lui, rolul chipurilor Heruvimilor din Templu, atitudinea pe care o avea poporul Israel fata de aceste obiecte, etc...
Nu sunt contra imaginilor sau icoanelor, dacă vreti, ci sunt contra atitudinii pagâne faţă de aceste obiecte.
Este păcat dacă intru într-o Biserică ortodoxă şi analizez icoanele şi imaginile de pe pereţi, cu scop informativ, fără să mă închin lor? Se supara sfântul reprezentat pe icoană dacă o să mă rog şi o să mă închin nu lui, ci lui Dumnezeu în duh şi-n adevăr?

Vianor
Mesaje:111
Membru din:29 Aug 2010, 20:40
Confesiune:protestant

Re: Icoana: chip cioplit?

Mesaj necititde Vianor » 03 Sep 2010, 01:43

Frate Vianor. Te rog să argumentezi clar că icoana ortodoxă este chip cioplit. Chiar tu crezi că noi suntem aşa de proşti şi nu am auzit de Decalog? Dar oare te-ai întrebat ce înseamnă pt noi icoana? Chiar şi argumentele care s-au adus aici ai încercat măcar să le treci prin minte şi să le priveşti sincer?
V-am pus o întrebare, fiţi, vă rog, amabil şi răspunde-ţi-mi !
Repet: Apostolul Ioan, după ce a văzut slava lui Dumnezeu, s-a închinat ingerului ca unui dumnezeu sau cu scop de a-i da cinste, la fel cum se închină ortodoxsii icoanelor (în minte însă, sfântilor reprezentaţi pe ele) ?

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Icoana: chip cioplit?

Mesaj necititde Floryan » 04 Sep 2010, 08:10

V-am pus o întrebare, fiţi, vă rog, amabil şi răspunde-ţi-mi !
Repet: Apostolul Ioan, după ce a văzut slava lui Dumnezeu, s-a închinat ingerului ca unui dumnezeu sau cu scop de a-i da cinste, la fel cum se închină ortodoxsii icoanelor (în minte însă, sfântilor reprezentaţi pe ele) ?

Dle Vianor intii faceti o mare confuzie intre inchinarea lui Dumnezeu( adorarea), si cinstirea sfintilor, a Maicii Domnului si a Sf Icoane.
Mai intii ignorati starea in care se afla Ioan, SF Scriptura spune ca se afla in Duhul, deci in starea ingereasca.

„Fereşte-te să faci una ca aceasta! Eu sînt un împreună slujitor cu tine şi cu fraţii tăi, cari păstrează mărturia lui Isus. Lui Dumnezeu închină-te!" (Apocalipsa 19:10)
- asta e din Biblia lui Cornilescu.
In BIblia ortodoxa gasim citatul corect: Şi el mi-a zis: Vezi să nu faci aceasta! Sunt împreună-slujitor cu tine şi cu fraţii tăi Apc 19,10.
Deci nu fereste-te ci nu fa aceasta. De ce? Pt ca Ioan era in Duh si Dumenzeu era de fata, iar ingerul a spus asta din smerenie.

Acuma va intreb eu, cum explicati aceaste versete:
Şi a mai trimis regele a treia oară o căpetenie cu cincizeci. Dar a treia căpetenie, venind şi căzând în genunchi înaintea lui Ilie, l-a rugat, zicând: "Omul lui Dumnezeu, să nu fie trecut cu vederea de ochii tăi sufletul meu şi sufletul acestor cincizeci de robi ai tăi! IV Regi 1 13

Iar fiii proorocilor cei din Ierihon, văzându-l de departe, au zis: "Duhul lui Ilie s-a odihnit peste Elisei! Şi au ieşi t înaintea lui şi i s-au plecat până la pământ, zicându-i: IV Regi 2,15

sau
Atunci împăratul Nabucodonosor a căzut cu faţa la pământ şi s-a închinat înaintea lui Daniel şi a dat poruncă să-i aducă jertfe şi tămâieri. Danie 2,46
sau

îngerul Domnului a primit închinare de la Isus al lui Navi, care a căzut cu faţa la pământ şi i s-a închinat (Iosua 5, 14-15).
"Eu sunt căpetenia oştirii Domnului şi am venit acum!" Atunci Iosua a căzut cu fala la pământ, s-a închinat şi a zis către acela: "Stăpâne, ce porunceşti slugii tale?" IN 5,14


Puteti sa-mi explicati si mie ce fac acesti neoprotestnati?

Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Icoana: chip cioplit?

Mesaj necititde protosinghel » 04 Sep 2010, 09:14

V-am pus o întrebare, fiţi, vă rog, amabil şi răspunde-ţi-mi !
Repet: Apostolul Ioan, după ce a văzut slava lui Dumnezeu, s-a închinat ingerului ca unui dumnezeu sau cu scop de a-i da cinste, la fel cum se închină ortodoxsii icoanelor (în minte însă, sfântilor reprezentaţi pe ele) ?
Bine, eu răspund, dar aştept şi din partea dvstră răspuns.
Sf. Ioan nu s-a închinat şi nu se putea închina îngerului ca unui dumnezeu, ci l-a cinstit ca pe un trimis al lui Dumnezeu. Dar întrucât misiunea şi starea de revelaţie pe care o trăia Ioan o întrecea chiar pe a îngerilor, acel înger nu i-a permis să i se închine.
Acum e rândul dvstră...

Vianor
Mesaje:111
Membru din:29 Aug 2010, 20:40
Confesiune:protestant

Re: Icoana: chip cioplit?

Mesaj necititde Vianor » 04 Sep 2010, 15:38

Am sa va raspund mai târziu la întrebări, însă mai întâi aş vrea să vă spun că nu a-ţi răspuns corect. Motivul pentru care i-a interzis îngerul apostolului Ioan să i se închine, nu era starea în care se afla Ioan, ci:
1.Eu sînt un împreună slujitor cu tine şi cu fraţii tăi, cari păstrează mărturia lui Isus.
2.Lui Dumnezeu închină-te!

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Icoana: chip cioplit?

Mesaj necititde protosinghel » 04 Sep 2010, 16:18

Eu am spus acelaşi lucru, numai că mult mai exact..., numai că voi aveţi puţine idei şi toate fixe.

Vianor
Mesaje:111
Membru din:29 Aug 2010, 20:40
Confesiune:protestant

Re: Icoana: chip cioplit?

Mesaj necititde Vianor » 05 Sep 2010, 00:44

Eu am spus acelaşi lucru, numai că mult mai exact..., numai că voi aveţi puţine idei şi toate fixe.
Sunt absolut de acord cu dstra! Noi, într-adevăr, avem puţine idei în comparaţie cu Voi, dacă totuşi aţi ales a vă exprima astfel. Şi este adevărat, toate ideile noastre sunt fixe, stabile şi neclintite. Ele sunt biblice, iar Biblia nu se înnoieste la fiecare secol sau sinod. În schimb, în comparaţie cu voi, am evitat ca produsul bogat al fanteziei să ne distanteze de Sfintele Scripturi.

Vianor
Mesaje:111
Membru din:29 Aug 2010, 20:40
Confesiune:protestant

Re: Icoana: chip cioplit?

Mesaj necititde Vianor » 05 Sep 2010, 01:48

Bine, atunci în Apocalipsa 20:8-9 mai clar este scris... si probabil special pt voi: v.8 Şi eu, Ioan, sunt cel ce am văzut şi am auzit acestea, iar când am auzit şi am văzut, am căzut să mă închin înaintea picioarelor îngerului care mi-a arătat acestea.
v.9 Şi el mi-a zis: Vezi să nu faci aceasta! Căci sunt împreună-slujitor cu tine şi cu fraţii tăi, proorocii, şi cu cei ce păstrează cuvintele cărţii acesteia. Lui Dumnezeu închină-te!
Dar voi păstraţi cuvintele acestei cărţi?

Vianor
Mesaje:111
Membru din:29 Aug 2010, 20:40
Confesiune:protestant

Re: Icoana: chip cioplit?

Mesaj necititde Vianor » 05 Sep 2010, 03:14

La întrebările despre închinarea lui Ilie, Elisei, Daniel si Îngerului răspund în felul următor: Toţi aceştia s-au închinat la ce cunoşteau, având drept intenţie exprimarea reverenţei faţă de aceste persoane. Apropo, în 1Cronici 29:20 este scris: "... poporul s-a închinat înaintea Domnului şi înaintea împăratului." Asta ca să vă ajut la mărirea listei. Bine, este adevărat că ei s-au închinat, însă repet, toate acestea sunt relatări care au s-au petrecut într-un anumit context şi în anumite circumstanţe. Cât de corect însă este să facem din aceste relatări reguli, norme, dispoziţii, când Biblia nici nu se pronunţă dacă erau corecte sau nu aceste închinări?
Atenţie! Există imperativele lui Dumnezeu care spun: Să nu faci ceva sau să faci ceva. Voi însă, în timp ce treceţi atât de uşor peste aceste imperative, la fel de uşor încercaţi să vă susţineţi născocirile, care între timp au dobândit statut de reguli şi valori, prin anumite relatări rupte dintr-un anumit context, iar astfel porunca lui Dumnezeu fiind încălcată. Într-adevăr, Biblia ne vorbeşte despre câteva cazuri unde oamenii s-au închinat unor oameni sau fiinţe cereşti, însă doar în două dintre aceste cazuri ni se spune vădit şi categoric: Închinaţivă lui Dumnezeu, nu nouă(Apocalipsa 19:10, 22:9). Mă aşteptam să-mi spune-ţi că, îngerul a înţeles greşit scopul închinării lui Ioan, însă din nou, este cert că îngerul a înţeles foarte bine despre ce fel de închinare este vorba şi a spus-o destul de ferm: Închină-te lui Dumnezeu!
Altceva, Biblia ne spune: 1Petru 1:7 Pentru ca credinţa voastră încercată, mult mai de preţ decât aurul cel pieritor, dar lămurit prin foc, să fie găsită spre laudă şi spre slavă şi spre cinste, la arătarea lui Iisus Hristos. Deci, când va putea fi cinstită credinţa oamenilor? La arătarea lui Isus Hristos!
Tot despre cinste, Biblia ne spune: 1Petru 2:17 Daţi tuturor cinste, iubiţi frăţia, temeţi-vă de Dumnezeu, cinstiţi pe împărat. Ce rezultă atunci de aici, să ne închinăm tuturor, pentru că aşa este scris ? Vedeţi, este necesar să fim atenţi despre ce fel de cinste este vorba şi cum anume să-i cinstim pe cei pe care Dumnezeu ne îndeamnă să-i cinstim.
Voi puteţi să înţelegeţi că cu toate tradiţiile voastre aţi dus lumea cu totul în rătăcire şi departe de orice înţelegere corectă a lui Dumnezeu şi a principiilor Sale? Sunt convins că înăşi voi teologi fiind, încercaţi să vă impuneţi această tradiţie, care deja v-a ruinat majoritatea celulelor din creier prin plictiseala şi obscuritatea ce v-o provoacă în fiecare zi, nemaivorbind de mirenii sau enoriaşii bisericilor voastre, care nici măcar nu ştiu şi nici nu cred când le spui că, Dumnezeu este PERSOANĂ. La întrebarea: Cui te rogi când mergi la biserică? îţi răspund: La sfânta Paraschiva, la sfântul Gheorghe, etc... Eu nu pun la îndoială viaţa sfântă ce au dus-o unii credincioşi, însă despre ce fel de cinstire a lor mai poate fi vorba, când cei ce l-i se închină, nu cunosc Cuvântul lui Dumnezeu, nu cunosc crezul ortodox, iar unii, nici măcar Rugăciunea Domnească n-o cunosc? Pe membrii bisericilor protestante îi condamnaţi că cunosc doar Biblia, vizitatorii bisericilor voastre însă, nici măcar o rugăciune nu cunosc. Încercaţi tot timpul să ne aruncaţi sare în ochi nouă, însă de ce nu mergeţi să-i învăţaţi pe cei ce odată i-aţi botezat şi cununat? Lumea urmează într-un mod legalist închinarea la icoane, dar aţi încercat măcar odată să le explicaţi diferenţa dintre închinarea lui Dumnezeu şi închinarea la o icoană? Vin oamenii de la kilometri depărtare doar ca să se închine unei icoane şi să aprindă 2 lumânări, pentru că în toate acele 3-4 ore cât merge slujba în biserică să-şi jertfească timpul fără să înţeleagă măcar o atribuţie a lui Dumnezeu. Apoi vă miraţi de ce se duc la protestanţi... Pentru că îL caută pe Dumnezeu, iar la voi în biserici nu-L pot găsi; pentru că sunt însetaţi după Cuvântul lui Dumnezeu, dar la voi nu-L pot auzi !
Atunci când un om sincer se pocăieşte şi se întoarce cu faţa de la păcat spre Dumnezeu, Scriptura ne spune că este o mare veselie în cer. Oare poate exista o mai mare cinste pentru cer?
Ştiu că o să mă judecaţi aspru, chiar dacă nu pe forum, atunci în minte, însă vreau să vă spun că mă simt un păcătos şi recunosc că dacă eram ideal, nu vă scriam nimic.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Icoana: chip cioplit?

Mesaj necititde protosinghel » 05 Sep 2010, 11:13

Lui Dumnezeu închină-te!
Dar voi păstraţi cuvintele acestei cărţi?
Da, fără nici o abatere. Închinarea în sensul strict al cuvântului o adresăm doar lui Dumnezeu Cel în Treime.
Pe Maica Domnului şi pe Sfinţi doar în cinstim, ca pe "prieteni ai lui Hristos" şi "împreună casnici cu El".
Dacă nu ştiţi ce învaţă Ortodoxia, nu batjocoriţi.
Iar cu privire la ideile fixe atât de puternic bazate (doar) pe Scriptură, vă invit să discutăm aici, dar mai întâi citiţi tot ce s-a scris deja acolo...

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Icoana: chip cioplit?

Mesaj necititde Ioan Cr » 05 Sep 2010, 14:44

Apoi vă miraţi de ce se duc la protestanţi... Pentru că îL caută pe Dumnezeu, iar la voi în biserici nu-L pot găsi; pentru că sunt însetaţi după Cuvântul lui Dumnezeu, dar la voi nu-L pot auzi !
Cine are urechi, sa auda...
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Icoana: chip cioplit?

Mesaj necititde Floryan » 05 Sep 2010, 17:51

Toţi aceştia s-au închinat la ce cunoşteau
De acord:
1. Hristos s-a intrupat
2. Cel ce M-a văzut pe Mine a văzut pe Tatăl. Ioan 14, 9; Hristos este icoana Tatalui.


. Cât de corect însă este să facem din aceste relatări reguli, norme, dispoziţii, când Biblia nici nu se pronunţă dacă erau corecte sau nu aceste închinări?
Deci dv sustineti ca insasi BIblia nu este suficienta. Astfel sola scriptura pica.

la fel de uşor încercaţi să vă susţineţi născocirile
La ce va referiti? Sola scriptura? Sola fide? Sola gratia? Care din ele?
Închinaţivă lui Dumnezeu, nu nouă(Apocalipsa 19:10, 22:9
Definiti termenul "inchinare" Luati Dexul
Tot trageti sus si tare cu Cartea "Apocalipsa" Dle, aceasta carte a fost considerata mult timp apocrifa. Pt ca dv si neoprotestantii citati din ea se datoreaza unor Sf Parinti care cinsteau sfintii ( se inchinau lor).
îţi răspund: La sfânta Paraschiva, la sfântul Gheorghe, etc... Eu nu pun la îndoială viaţa sfântă ce au dus-o unii credincioşi
Luati-o mai usor, topicul este depsre icoane.

diferenţa dintre închinarea lui Dumnezeu şi închinarea la o icoană
Leonte de Neapole, combatând pe iudeii care învinuiau pe crestini pentru cinstirea icoanelor le raspunde, dv neoprotestantii nu erati pe atunci sa-l combateti: "Ne închinam fetelor de pe icoane si închipuirilor sfintilor, nu ca lui Dumnezeu. Pentru ca daca ne-am închina lemnului icoanei ca lui Dumnezeu atunci ne-am închina la orice lemn. Si de s-ar fi sters fata de pe vreo icoana noi am da-o pe foc, cum facem aceasta de multe ori. Noi crestinii, sarutând cu buzele trupesti chipul lui Hristos, al apostolului sau al mucenicului, cu sufletul si cu gândul nostru sarutam pe Hristos si pe sfintii Lui"

Asadar, dupa cum "cel ce nu cinsteste pe Fiul cum spune Domnul, nu cinsteste nici pe Tatal care L-a trimis" (Ioan 5, 23) tot astfel, cel ce nu cinsteste icoana, nu cinsteste, nici pe cel infatisat pe icoana. Insa, poate va spune cineva: icoana lui Hristos, dar nu si a sfintilor. Ce nebunie! Asculta ce spune Domnul ucenicilor: "Cel ce va primeste pe voi, pe Mine ma primeste" (Matei 10, 40). Astfel, cine nu cinsteste pe sfinti, nici pe Domnul insusi nu-L cinsteste". - Sf. Ioan Damaschin, D. Icoane 111,3443.

Vin oamenii de la kilometri depărtare doar ca să se închine unei icoane şi să aprindă 2 lumânări, pentru că în toate acele 3-4 ore cât merge slujba în biserică să-şi jertfească timpul fără să înţeleagă măcar o atribuţie a lui Dumnezeu.
CIta mindrie!


Apoi vă miraţi de ce se duc la protestanţi... Pentru că îL caută pe Dumnezeu, iar la voi în biserici nu-L pot găsi; pentru că sunt însetaţi după Cuvântul lui Dumnezeu, dar la voi nu-L pot auzi !
Multi sunt chemati, putini alesi. Inca odata repet, ati scris in cele citeva rinduri esenta, ca nu pot spune altfel, a tot ceea ce au de zis neoprtestantii.
Vreau sa va spun, ca eu, de exemplu, nu fumez, nu beau, nu-mi bat nevasta, sper ca nu v-am pus intr-o incurcatura.
Sunt atit de exagerat expuse aceste idei, ca cineva din exterior ar crede ca doar aceastea sunt pacate, sau ca aceastea sunt cele mai grele pacate. Nu, unul dintre cele mai grele este lepadarea de Hristos si imbratisarea unei credinte false neoprtestante si care n-are iertare in vecii vecilor, fiind pacat impotriva Duhului Sfant
Parintele Cleopa enumera cele 12 trepte ale pacatului. Nu cred ca e topicul potrivit.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Icoana: chip cioplit?

Mesaj necititde Ioan Cr » 07 Sep 2010, 16:38

Discutia noua despre "imperativele biblice" a fost mutata in topicul: Biblia: porunca sau istorie?
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

Avatar utilizator
IEREU
Mesaje:175
Membru din:10 Mar 2010, 21:23
Confesiune:ortodox
Preocupări:muzică corală, profesor de religie
Localitate:Republica Moldova

Re: Icoana: chip cioplit?

Mesaj necititde IEREU » 10 Sep 2010, 19:44

Tema. Cinstire si necinstire.
Afirmatie. Am inteles ca un neo/protestant n-o sa sarute niciodata o icoana.
Intrebare. Dar ar putea s-o scuipe sau calca in picioare? ...
Curiozitate. Biblia o sarutati vreodata? Cum o pastrati la un loc decent sau poti s-o tii pe podea jos, in praf?
Astept raspuns, dupa care va urma discutia pe baza raspunsurilor care se vor posta.
"Cele ce ochiul n-a văzut şi urechea n-a auzit, şi la inima omului nu s-au suit, pe acestea le-a gătit Dumnezeu celor ce-L iubesc pe El" (1Cor.2,9)

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Icoana: chip cioplit?

Mesaj necititde IOACHIM » 12 Sep 2010, 20:15

Avem nevoie de Scripturi atunci cand Autorul acestora e pe pamant?
:lol: :lol: :lol: E buna asta!!! Bravos Ioane. Numa` ca ereticu` tot eretic ramane - astia, spun sfintii parinti, au un drac mai mare care-i chinuie!!!
Poate un drac să te mustre, atunci când încalci porunca lui Dumnezeu, ca spre ex.:
1. să nu-ţi faci chip,
2.să nu te închini înaintea lui,
3.să nu le slujeşti ?
Poate un drac să te izbăvească de beţie, crime şi desfrâu ? Poate un drac să te îndemne să iubeşti, să ierţi, să compătimeşti, etc.? Oare poate un drac să te îndemne spre sfinţenie şi neprihănire?
DA.. POATE. Ba inca poate si mai mult decar spui tu aici. Poate sa ia si chip de inger luminos, sau chiar si m. mult. Pe el nu-l intereseaza ce faci decat in sensul vesniciei, adica al finalitatii faptelor si vietuirii tale. Cu alte cuvinte poate sa te indemne a savarsi binele, doar pt. ca tu sa pierzi din vedere (si nu numai) un bine mai mare! ADICA ... te scapa de betie si alte traznai pe care le mai enumeri tu, DA` te ajuta sa te faci eretic si sa-l hulesti pe Hristos!!! Ba chiar te ajuta sa faci si lucruri aparent bune, sau chiar te indeamna si la rugaciune, iti da si alte daruri, vedenii s.a.m.d. numa` ca sa te tranteasca la urma....

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Icoana: chip cioplit?

Mesaj necititde IOACHIM » 12 Sep 2010, 20:46

In unele situatii se mentioneaza despre inchinare/neinchinare tocmai pt. ca:
- fie cel care se inchina putea sa aiba o atitudine nepotrivita (din nestiinta sau biruit de neasteptata vedenie/minune a vederii ingeresti sau dumnezeiesti, ori din alte motive)
- fie pt. folosul celorlati (privitori, martori, cititori - de mai tarziu) - ca sa nu faca ei, confuzie s.a.m.d. (se stie ce usor cadeau evreii din vechime in idolatrie)
- fie din smerenie sau alte ratiuni duhovnicesti mult mai inalte decat permite intelegerea sectara
- fie din alte motive.

1. Cum ti-a mai raspuns cineva, incearca sa nu confunzi merele cu perele. Inchinarea, adorarea, venerarea, supravenerarea, cinstirea.. sunt toate notiuni diferite, nu se confunda, si ... te cred, pot fi ametitoare si anevoie de inteles, mai ales pt. unii care fac ... agramaticalitati :D (cine stie cunoaste) si descurca mai greu cu gramatica lb. rom. (ce sa mai vorbim de greaca, ebraica si alte de-astea).

2. Iti dau un singur exemplu, si am sa te rog sa verifici personal ca sa te convingi pe viu. Am sa pun cu bold si litere mari, de-o schioapa, nu de alta, da` ca sa nu cumva sa-ti scape (tie si altor ne-prieteni) acest mic detaliu.
ACATISTUL SF. CUV. PARASCHEVA
spre final, de fapt chiar la sf. de tot, inainte de rugaciune, se zice EXACT asa:

Ne INCHINAM lui Dumnezeu si CINSTIM moastele tale, Preacuvioasa Maica Parascheva!

Acum e clar? Se poate mai clar de-atata?

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Icoana: chip cioplit?

Mesaj necititde IOACHIM » 12 Sep 2010, 21:03

Tema. Cinstire si necinstire.
Afirmatie. Am inteles ca un neo/protestant n-o sa sarute niciodata o icoana.
Intrebare. Dar ar putea s-o scuipe sau calca in picioare? ...
Curiozitate. Biblia o sarutati vreodata? Cum o pastrati la un loc decent sau poti s-o tii pe podea jos, in praf?
Astept raspuns, dupa care va urma discutia pe baza raspunsurilor care se vor posta.
Da` sa-i intrebam si pe orodocsi: ce parere aveti, este biblia,pt. protestanti si neo-prot., un IDOL? Oare nu se inchina bibliei si principiului Sola Scriptura, punand cartea in locul lui Dumnezeu? Pai nu-si justifica /argumenteaza toate ratacirile (contrazicandu-se ei intre ei) din acelasi izvor? Pai se contrazice Dumnezeu? Adventistilor le spune intr-un fel si pentic. in altul? Undeva e idolatrie (si mandrie multa.. luciferica)! Cum e posibil ca din acelasi izvor sa iasa atatea rataciri opozabile unele altora (si nu vb. aici de antinomii sau de oximoroni)?


Înapoi la “Protestantismul şi neo-protestantismul”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 81 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron