Despre existenta iadului

Învăţătura de credinţă ortodoxă pt "începători" şi "avansaţi"
iulicon
Mesaje:14
Membru din:28 Mai 2008, 17:02
Confesiune:ortodox
Re: Despre existenta iadului

Mesaj necititde iulicon » 06 Iul 2008, 02:41

"altcineva", noi nu stim daca mai apucam ziua de maine, cum sa stim noi precis pe cine o sa mantuiasca Dumnezeu si cum sa stim ce o sa se aleaga de ceilalti cand nu stim ce o sa fie cu noi? Cred ca numai Unul Dumnezeu stie sa-ti dea raspunsul precis la intrebarea asta.

In alta ordine de idei, pun aici un cuvant al lui CS Lewis apropo de iad si de cine intra in el. Zice Lewis undeva ca sunt doua feluri de oameni:
- unii care Ii zic Domnului "Faca-se voia Ta",
- ceilalti carora Domnul le va zice la sfarsit "Faca-se voia ta".
Seamana cumva cu ce ziceai...

Apropo de legea pe care ti-ai pus-o singur, si care gasesc ca e folositoare la vremea ei, mi se pare ca Domnul Hristos nu e atat de "cuminte" ca tine, pentru ca ne-a zis ca la o adica "Fiti desavarsiti, precum Tatal Meu e desavarsit" si ne-a pus pe "pista" asta, daca om vrea s-o urmam...
Iuliana

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Despre existenta iadului

Mesaj necititde electric77 » 26 Sep 2010, 20:04

In Biblia ortodoxa scrie clar ca Iadul este mormantul si nimic mai mult. Asta cu Iadul ca e foc si chinuri acolo, e o traditie populara care a patruns pe nesimtite si iata ce invatatura groaznica a produs!

Avatar utilizator
IEREU
Mesaje:175
Membru din:10 Mar 2010, 21:23
Confesiune:ortodox
Preocupări:muzică corală, profesor de religie
Localitate:Republica Moldova

Re: Despre existenta iadului

Mesaj necititde IEREU » 26 Sep 2010, 21:07

In Biblia ortodoxa scrie clar ca Iadul este mormantul si nimic mai mult. Asta cu Iadul ca e foc si chinuri acolo, e o traditie populara care a patruns pe nesimtite si iata ce invatatura groaznica a produs!
Ti s-a dat atatea argumente biblice si tu zici ca e o traditie populara? Ai ochi si nu vezi.
"Cele ce ochiul n-a văzut şi urechea n-a auzit, şi la inima omului nu s-au suit, pe acestea le-a gătit Dumnezeu celor ce-L iubesc pe El" (1Cor.2,9)

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Despre existenta iadului

Mesaj necititde electric77 » 27 Sep 2010, 16:46

Ti s-a dat atatea argumente biblice si tu zici ca e o traditie populara? Ai ochi si nu vezi.
stati numai sa vedeti ce argumente aduc.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Despre existenta iadului

Mesaj necititde IOACHIM » 03 Oct 2010, 18:10

In Biblia ortodoxa scrie clar ca Iadul este mormantul si nimic mai mult. Asta cu Iadul ca e foc si chinuri acolo, e o traditie populara care a patruns pe nesimtite si iata ce invatatura groaznica a produs!
Daca ar fi sa fii corect ar trebui sa spui asa: In Biblia ortodoxa, dupa parerea mea, scrie clar ca Iadul este...... Nu? ca doar asta e principiul p/np - dupa parerea mea; nu mai socotesc alte principii, cum ar fi the common sense.

ESENTIAL aici e ca faci cofunzie (nu stiu daca intentionat sau nu) intre unde/ce este iadul si CUM este iadul. Ca-l descriu unii cu foc si pucioasa si smoala si flacari si mai ce vrei tu ... este una, IAR ca iadul ar fi sau nu mormantul... este cu totul altceva.
Acum - fie nu recunosti nici iadul nici raiul (si atunci cum explici astazi vei fi cu MINE in rai?)
- fie spui ca pacatosii nu intra in rai si raman in mormant (care este iad) si atunci contrazici Scriptura (ti s-au mai dat trimiteri si temeiuri). PAi ce facem atunci la parusie, la invierea de obste, cu pacatosii? dar daca aia raman in mormant, cum Doamne iarta-ma mai intelegem iadul - ca sufletul e nematerial iar pamantul material! Unde mai pui ca il faci si pe Dumnezeu nedrept (chiar si cu cei pacatosi). Da` pamantul nu tot D. l-a facut? Pai l-a facut spre chinul pacatosilor ca temnita? :lol: Aaaaa, ca ne folosim noi rau de ce a facut Domnul, asta e altceva!
- De ce nu intelegi ca DUMNEZEi si in IAD este, caci pretutindeni este!?!?!?!?!?!

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Despre existenta iadului

Mesaj necititde electric77 » 04 Oct 2010, 06:08

- De ce nu intelegi ca DUMNEZEU si in IAD este, caci pretutindeni este!?!?!?!?!?!
corect

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Despre existenta iadului

Mesaj necititde IOACHIM » 06 Oct 2010, 01:21

- De ce nu intelegi ca DUMNEZEU si in IAD este, caci pretutindeni este!?!?!?!?!?!
corect
Si atunci, ca sa raspunzi la o intrebare mai veche, ce e iadul un loc sau o stare? Si Daca tot ai zis corect ... ceinstrumente de chin are cu El, acolo in iad?

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Despre existenta iadului

Mesaj necititde electric77 » 06 Oct 2010, 06:20


Si atunci, ca sa raspunzi la o intrebare mai veche, ce e iadul un loc sau o stare? Si Daca tot ai zis corect ... ceinstrumente de chin are cu El, acolo in iad?
Este starea de a fi mort. Demonii chinuie probabil spiritele celor morti, daca exista asa ceva, nu stiu ca nu am habar, dar in mod sigur ingerii lui Dumnezeu nu chinuie pe nimeni absolut deloc.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Despre existenta iadului

Mesaj necititde IOACHIM » 06 Oct 2010, 12:18

Bun... da` atunci ce faci cu TOATE trimiterile scripturistice care arata clar ca este un loc. E clar, e limpede, indubitabil, mai presus de tagada!

Eu zic asa ca e si un loc, si o stare!

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Despre existenta iadului

Mesaj necititde electric77 » 06 Oct 2010, 16:32

Bun... da` atunci ce faci cu TOATE trimiterile scripturistice care arata clar ca este un loc. E clar, e limpede, indubitabil, mai presus de tagada!

Eu zic asa ca e si un loc, si o stare!
In Biblie exista un limbaj metaforic si simbolic. Daca doriti, va pot aduce argumente din Biblie ca in Iad se duc si cei rai dar si cei buni. Doriti un verset intr-o versiune ortodoxa care reda aceasta idee?

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Despre existenta iadului

Mesaj necititde IOACHIM » 06 Oct 2010, 20:34

Bun... da` atunci ce faci cu TOATE trimiterile scripturistice care arata clar ca este un loc. E clar, e limpede, indubitabil, mai presus de tagada!

Eu zic asa ca e si un loc, si o stare!
In Biblie exista un limbaj metaforic si simbolic. Daca doriti, va pot aduce argumente din Biblie ca in Iad se duc si cei rai dar si cei buni. Doriti un verset intr-o versiune ortodoxa care reda aceasta idee?

te astept, numai sa nu bati campii! Si sa nu faci abstractie ca suntem dupa Hristos, nu ianinte de Hristos! ;)

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Despre existenta iadului

Mesaj necititde electric77 » 07 Oct 2010, 18:54

te astept, numai sa nu bati campii! Si sa nu faci abstractie ca suntem dupa Hristos, nu ianinte de Hristos! ;)


Imagine

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Despre existenta iadului

Mesaj necititde IOACHIM » 07 Oct 2010, 22:59

te astept, numai sa nu bati campii! Si sa nu faci abstractie ca suntem dupa Hristos, nu ianinte de Hristos! ;)
Imagine
si cam ce crezi tu ca reiese de aici? Ca tot ce-i viu trebuie sa moara! Da. Si?
N-am idee de ce n-ai dat si trimiterea. DAR - psalmul 88 e un psalm de pocainta - asat spune multe. de aceea Ps. 88, 47 nu zice altceva decat ca tot ce-i viu va muri Si (aici te incurcai tu) ca nu-si va putea izbavi sufletul sau din mana iadului.... de unul SINGUR (de aceea a venit Hristos, ca sa ne izbaveasca EL). Si ar mai fi de spus dar e deja prea subtil.

da` de asta ce zici? Mai ia niste temeiuri:

Epistola către Evrei a Sfântului Apostol Pavel, Capitolul 10
38. Iar dreptul din credinţă va fi viu; şi de se va îndoi cineva, nu va binevoi sufletul Meu întru el".
39. Noi nu suntem (fii) ai îndoielii spre pieire, ci ai credinţei spre dobândirea sufletului.

Epistola către Galateni a Sfântului Apostol Pavel Cap. 3
11. Iar acum că, prin Lege, nu se îndreptează nimeni înaintea lui Dumnezeu este lucru lămurit, deoarece "dreptul din credinţă va fi viu".
12. Legea însă nu este din credinţă, dar cel care va face acestea, va fi viu prin ele.

Iezechiel, Cap. 18
9. De se poartă după poruncile Mele şi legile Mele cu credincioşie le păzeşte, acela este drept şi fără îndoială viu va fi, zice Domnul Dumnezeu.
23. Oare voiesc Eu moartea păcătosului, zice Domnul Dumnezeu - şi nu mai degrabă să se întoarcă de la căile sale şi să fie viu?
24. Dar şi dreptul, dacă se va abate de la dreptatea sa şi se va purta cu nedreptate şi va face toate acele ticăloşii pe care le face nelegiuitul, va fi el oare viu? Toate faptele lui bune, pe care le va fi făcut, nu se vor pomeni, ci pentru nelegiuirea sa, pe care va fi făcut-o, şi pentru păcatele sale, pe care le-a săvârşit, va muri.
28. Căci el a văzut şi s-a întors de la toate nelegiuirile sale, pe care le-a făcut; de aceea va fi viu şi nu va muri.

Iezechiel, Cap. 33
11. Spune-le: Precum este adevărat că Eu sunt viu, tot aşa este de adevărat că Eu nu voiesc moartea. păcătosului, ci ca păcătosul să se întoarcă de la calea sa şi să fie viu. Întoarceţi-vă, întoarceţi-vă de la căile voastre cele rele! Pentru ce să muriţi voi, casa lui Israel?
13. Când voi zice dreptului că va fi viu, iar el se va încrede în dreptatea sa şi va face nedreptate, atunci nu se va mai pomeni toată dreptatea lui, ci el va muri pentru tot răul pe care l-a făcut.
15. Dacă acest păcătos va înapoia zălogul, pentru cele răpite va despăgubi, va umbla după legile vieţii, nefăcând nimic rău, atunci el va fi viu şi nu va muri.
16. Nici unul din păcatele sale, pe care le-a făcut, nu i se vor pomeni şi, pentru că a început a face dreptate şi judecată, va fi viu.

Sfânta Evanghelie după Ioan, Cap. 6
51. Eu sunt pâinea cea vie, care s-a pogorât din cer. Cine mănâncă din pâinea aceasta viu va fi în veci. Iar pâinea pe care Eu o voi da pentru viaţa lumii este trupul Meu.
57. Precum M-a trimis pe Mine Tatăl cel viu şi Eu viez pentru Tatăl, şi cel ce Mă mănâncă pe Mine va trăi prin Mine.

Sfânta Evanghelie după Ioan, Cap. 14
19. Încă puţin timp şi lumea nu Mă va mai vedea; voi însă Mă veţi vedea, pentru că Eu sunt viu şi voi veţi fi vii.

Isaia, Cap. 55
3. Luaţi aminte cu urechile voastre şi mergeţi pe căile Mele. Ascultaţi-Mă pe Mine şi viu va fi sufletul vostru.

Pildele lui Solomon, Cap. 4
4. Şi el mă învăţa şi-mi zicea: "Inima ta să păstreze cuvintele inimii mele, păzeşte poruncile mele şi vei fi viu.
Cap. 68, 36. Să râdă săracii şi să se veselească; cântaţi lui Dumnezeu şi viu va fi sufletul vostru!
Cap. 117, 17. Nu voi muri, ci voi fi viu şi voi povesti lucrurile Domnului.
Cap. 118
144. Drepte sunt mărturiile Tale, în veac; înţelepţeşte-mă şi voi fi viu.
154. Judecă pricina mea şi mă izbăveşte; după cuvântul Tău, fă-mă viu.
175. Viu va fi sufletul meu şi Te va lăuda şi judecăţile Tale îmi vor ajuta mie.

Epistola catre Filipeni a Sfantului Apostol Pavel, Cap. 1
21. Căci pentru mine viaţă este Hristos şi moartea un câştig.
22. Dacă însă a vieţui în trup înseamnă a da roadă lucrului meu, nu ştiu ce voi alege.
23. Sunt strâns din două părţi: doresc să mă despart de trup şi să fiu împreună cu Hristos, şi aceasta e cu mult mai bine;

Sfânta Evanghelie după Ioan, Cap. 8
51. Adevărat, adevărat zic vouă: Dacă cineva va păzi cuvântul Meu, nu va vedea moartea în veac.
52. Iudeii I-au zis: Acum am cunoscut că ai demon. Avraam a murit, de asemenea şi proorocii; şi Tu zici: Dacă cineva va păzi cuvântul Meu, nu va gusta moartea în veac.

Epistola către Romani a Sfântului Apostol Pavel, Cap. 8
38. Căci sunt încredinţat că nici moartea, nici viaţa, nici îngerii, nici stăpânirile, nici cele de acum, nici cele ce vor fi, nici puterile,
39. Nici înălţimea, nici adâncul şi nici o altă făptură nu va putea să ne despartă pe noi de dragostea lui Dumnezeu, cea întru Hristos Iisus, Domnul nostru.

Epistola a doua către Timotei a Sfântului Apostol Pavel, Cap. 1
10. Iar acum s-a dat pe faţă prin arătarea Mântuitorului nostru Iisus Hristos, Cel ce a nimicit moartea şi a adus la lumină viaţa şi nemurirea, prin Evanghelie.


Mai vrei? Ca mai avem! Numai sa le citesti atent, pe toate!

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Despre existenta iadului

Mesaj necititde electric77 » 08 Oct 2010, 06:19

Ce sunt acestea? noi discutam de existenta unui iad in chinuri, ori toate aceste versete nu au relevanta.

Iacov s-a dus in Iad, am mai postat versetul. Ori Iacov a fost un om pe placul lui Dumnezeu. Deci cu totii ne ducem in Iad si buni si rai, pentru ca Iadul este mormantul.

Geneza 42:38 in traducerea de la Blaj (ortodoxa 100%)

Imagine

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Despre existenta iadului

Mesaj necititde IOACHIM » 08 Oct 2010, 12:44

[quote="electric77"]Ce sunt acestea? noi discutam de existenta unui iad in chinuri, ori toate aceste versete nu au relevanta.
Iacov s-a dus in Iad, am mai postat versetul. Ori Iacov a fost un om pe placul lui Dumnezeu. Deci cu totii ne ducem in Iad si buni si rai, pentru ca Iadul este mormantul.Geneza 42:38 in traducerea de la Blaj (ortodoxa 100%) ...............
PAi... ce sa fie, raspunsul la intrebarea/afirmatia asta: va pot aduce argumente din Biblie ca in Iad se duc si cei rai dar si cei buni. Doriti un verset intr-o versiune ortodoxa care reda aceasta idee?.
- deci discutia nu era doar despre existenta unui iad in chinuri, ci deviase spre aceea ca TOTI se duc in iad. REIA textele date si-o sa vezi ca nu e deloc asa.

Despre Iacov. Uite etxtul:
36. Atunci, Iacov, tatăl lor, a zis către ei: "M-aţi lăsat fără copii! Iosif nu mai este! Simeon nu mai este! Şi acum să-mi luaţi şi pe Veniamin? Toate au venit pe capul meu!"
37. Răspunzând însă Ruben a zis către tatăl său: "Dă-l în seama mea şi ţi-l voi aduce; răspund eu de el; iar de nu ţi-l voi aduce, să omori pe cei doi feciori ai mei!"
38. Dar el a zis: "Fiul meu nu se va pogorî cu voi în Egipt, pentru că fratele lui a murit şi numai el mi-a mai rămas. Şi de i s-ar întâmpla vreun rău în
calea în care aveţi a merge, aţi pogorî cărunteţile mele cu întristare în locuinţa morţilor!"


to Sheol = = ְׁאֹ֙ולָה֙ = she·'o·v·lah
Nu mai intru in discutia cu Seolul , desi pana la urma cred ca ajungem si acolo, ca tu zici ca iadul=mormantul

Ce nu intelegi tu e realitatea marturisita de Sf.S. ca nimeni nu a fost mantuit inainte de venirea lui Hristos... toti au mers in iad (chiar si dreptii). Primul om cu are s-a deschis raiul a fost... STII cine? ia zi!
-- deci si Moise, si David, Solomon, avraam - toti la iad. Nu numai Iacov, bre`. Si-ti mai zic ceva... Si Sf.Ioan BOtezatorul... cel mai mare barbat nascut din femeie, tot la iad si el. Si a sa cum a fost INAINTEMERGATOR al Domnului aici in lume, tot la fel a vestit celor din IAD Intruparea lui Dumnezeu si apropierea eliberarii din legaturile in care erau tinuti.

DECI - toti se duceau in IAD pnana la venirea lui Hristos in lume.....ca dupa Hristos... e altceva. Si mai e un detaliu: facem deosebire intre iad-hades si iad-infern.
Si... NU, iadul nu este mormantul. Mormantul e mormant si iadul e iad. E altceva.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Despre existenta iadului

Mesaj necititde electric77 » 08 Oct 2010, 15:23


Ce nu intelegi tu e realitatea marturisita de Sf.S. ca nimeni nu a fost mantuit inainte de venirea lui Hristos... toti au mers in iad (chiar si dreptii). Primul om cu are s-a deschis raiul a fost... STII cine? ia zi!
-- deci si Moise, si David, Solomon, avraam - toti la iad. Nu numai Iacov, bre`. Si-ti mai zic ceva... Si Sf.Ioan BOtezatorul... cel mai mare barbat nascut din femeie, tot la iad si el.

Da, stiu de aceasta doctrina, insa nu sunt deloc de acord si mi se pare o mare aberatie, adica toti acesti drepti s-au dus in chinuri, au fost dati pe mana demonilor, fiind chinuiti in torturi sute de ani, pana sa vina Isus?!!! Vedeti de ce am parasit eu ortodoxia? din cauza unor chestii din astea de neconceput.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Despre existenta iadului

Mesaj necititde IOACHIM » 08 Oct 2010, 20:57

Ce nu intelegi tu e realitatea marturisita de Sf.S. ca nimeni nu a fost mantuit inainte de venirea lui Hristos... toti au mers in iad (chiar si dreptii). Primul om cu are s-a deschis raiul a fost... STII cine? ia zi!
-- deci si Moise, si David, Solomon, avraam - toti la iad. Nu numai Iacov, bre`. Si-ti mai zic ceva... Si Sf.Ioan BOtezatorul... cel mai mare barbat nascut din femeie, tot la iad si el.
Da, stiu de aceasta doctrina, insa nu sunt deloc de acord si mi se pare o mare aberatie, adica toti acesti drepti s-au dus in chinuri, au fost dati pe mana demonilor, fiind chinuiti in torturi sute de ani, pana sa vina Isus?!!! Vedeti de ce am parasit eu ortodoxia? din cauza unor chestii din astea de neconceput.
:lol: :lol: :lol:
Bre`... nu de asta ai parasit tu Ortodoxia (ca si cum ai fi fost vreodata ortodox!). Erai slab si te-ai lasat furat de idei exotice (asta in cel mai fericit caz) pe care nici acum nu le-ai inteles si esti INCA nelamurit, total in ceata. Ai trait deja o deziluzie (din moment ce lasi sa se subinteleaga ca ai parasit deja pe fratii (zic eu: iehovisti sau penticostali) sectari care te-au rupt de Biserica si esti in cautare) si inca nu stii incotro sa apuci!!!

Daca zici ca stii de invatatura BO... atunci de ce bati campii si ne acuzi de spirtism si alte traznai! In speta/cazul de fata ar trebui sa stii atunci si ca dreptii VT nu erau dati la chinuri si cazne in IAD, torturati sau mai stiu eu ce CI nu puteau vedea fata lui Dumnezeu (asa cum nici Moise n-a vazut-o, ca l-a acoperit Dumnezeu cu mana, ca sa nu moara) nefiind inca lumea impacata cu Dumnezeu (uite, explic scolastic - a se citi neortodox - ca sa pricepi); nu venise inca Rascumparatorul ca sa ridice pacatul lumii si sa fie iertat pana si pacatul stramosesc - de aceea nu erau in RAI. Daca nu erau in rai nu puteau fi decat in IAD. Ce nu stii tu e o alta realitate: In casa tatalui Meu... multe lacasuri sunt.
- Na.... ca daca citeai mai atent sau intrebai, acu` nu-ti parea rau ca ti-ai vandut dreptul de intai nascut pt. un blid de linte protestant (blidul... ca aia nici macar linte nu au - si pe aia o fura tot de la ortodocsi :lol: )

Poti sa nu fii de acord pana te dor si firele de par din cap.... realitatea asta nu se schimba si... ai s-o traiesti pe pielea ta la vremea cuvenita (ca si mine sau oricine din lumea asta); Atunci o sa vezi cu ochii tai, ai sa te convingi si ai sa zici: Da...uite este iad...uite este rai...uite astia sunt ingerii buni... ingerii rai...uite pe Maica Domnului... uite, HRISTOS.... uite apostolii... uite pe cutare etc. da` e prea tarziu. Daca nu ti s-ar fi spus pacat n-ai avea!

Cauti indreptatire pt. ce-ai facut, pt. vanzare, sa inteleg... E treaba ta la urma urmei, doar nu raspund eu de sufletul tau! Da` daca mai vrei chestii de neconceput iti mai dau, ca ortodoxia e plina de asa ceva. Asta asa... ca sa cresti lista motivelor pt. care ai parasit corabia (sunt sigur ca nici tu nu mai stii d ece ai plecat de fapt - in sesn profund, nu superficial).

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Despre existenta iadului

Mesaj necititde electric77 » 09 Oct 2010, 07:02

Deci sa inteleg ca Iadul este impartit in 2 parti, una unde sunt demoni care chinuie pe pacatosi si alta in care au stat in mod tranzitoriu acei sfinti pana la venirea lui Cristos? De ce apostolii nu amintesc niciodata asemenea invataturi?

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Despre existenta iadului

Mesaj necititde IOACHIM » 10 Oct 2010, 15:07

Deci sa inteleg ca Iadul este impartit in 2 parti, una unde sunt demoni care chinuie pe pacatosi si alta in care au stat in mod tranzitoriu acei sfinti pana la venirea lui Cristos? De ce apostolii nu amintesc niciodata asemenea invataturi?
Nu bre`... nu numai 2 parti...mai multe. Muuult mai multe. Pai amintesc si apostolii, cum nu!

Sfânta Evanghelie după Ioan, Capitolul 14
1. Să nu se tulbure inima voastră; credeţi în Dumnezeu, credeţi şi în Mine.
2. În casa Tatălui Meu multe locaşuri sunt. Iar de nu, v-aş fi spus. Mă duc să vă gătesc loc.
3. Şi dacă Mă voi duce şi vă voi găti loc, iarăşi voi veni şi vă voi lua la Mine, ca să fiţi şi voi unde sunt Eu.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Despre existenta iadului

Mesaj necititde electric77 » 10 Oct 2010, 15:12

Deci sa inteleg ca Iadul este impartit in 2 parti, una unde sunt demoni care chinuie pe pacatosi si alta in care au stat in mod tranzitoriu acei sfinti pana la venirea lui Cristos? De ce apostolii nu amintesc niciodata asemenea invataturi?
Nu bre`... nu numai 2 parti...mai multe. Muuult mai multe. Pai amintesc si apostolii, cum nu!

Sfânta Evanghelie după Ioan, Capitolul 14
1. Să nu se tulbure inima voastră; credeţi în Dumnezeu, credeţi şi în Mine.
2. În casa Tatălui Meu multe locaşuri sunt. Iar de nu, v-aş fi spus. Mă duc să vă gătesc loc.
3. Şi dacă Mă voi duce şi vă voi găti loc, iarăşi voi veni şi vă voi lua la Mine, ca să fiţi şi voi unde sunt Eu.
Doamne, Doamne, noi vorbim de Iad si din cate parti este format iar dumneavoastra veniti cu versete in care se scrie despre Casa Tatalui! :lol:


Înapoi la “DOGMATICĂ şi CATEHISM”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron