"Frumuseţea Ortodoxiei": pentru cei ce cred conştient?

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica
Re: "Frumuseţea Ortodoxiei": pentru cei ce cred conştient?

Mesaj necititde esenin » 04 Iun 2010, 03:40

Da. Noapte de insomnie.
esenin scrie:Cativa dintre reprezentatii vizibili ai ortodoxiei au trecut prin antroposofie, despre care nu au o parere foarte critica: Teofil Paraianu:


Acum chiar ma faceti sa recitesc "Filosofia libertatii". Iata din pagina 2:

"Ceea ce se spune în carte poate fi acceptabil şi pentru unii oameni care, din pricina anumitor motive pentru ei valabile, nu vor să aibă nimic de a face cu datele mele de cercetare obţinute prin ştiinţa spirituală.


Introducerea aceea este scrisa dupa "inventarea" antroposofiei, cu care unii, nu vor sa aiba de-a face, intr-adevar."Stiinta spirituala" este antroposofia. FL nu este. St. le vede in acest citat ca pe doua productii diferite, ale sale. Antroposofia se ocupa, are ca punct central, un anume tip de religiozitate, spre deosebire de FL. Este construita in parte, in jurul credintei.. Dar din aceste conditii foarte generale, nu reiese insa ca "unele lucruri bune" pot fi preluate de catre ortodoxie. De pilda, in meditatiile propuse, este vorba de "corp astral", ca sa nu mai zic de reincarnare. Cum face ortodoxia sa "tina" reincarnarea ? Cum "corpul eteric"? Cum hristologia antroposofica ? Cum traznaile spiritualiste ? Nicio teza a antrop. nu poata fi preluata fara sa mineze edificiul credintei ortodoxe. In fine, asa cum ziceti, pomul rau face roade rele. Poate dracul de St. sa produca ceva bun? (Se pare ca poate. in schimb inofensivul -mai putin ofensivul- Nietzsche e "beshtelit" din rasputeri)

"Tip de gandire" vrea sa zica altceva. Gasiti asta in introducerea din 1918. Este cam asa: "voi da -in carte adica- un mod de gandire, care odata insusit, va oferi celui care il practica nu doar o cunoastere teoretica ci trairea cunoasterii intr-un domeniu sufletesc - o zona a sufletului" (citat aproximativ). Este vorba de gandirea "vie", activa, si care "intra" in lucruri. E cazul (un caz marunt) cu acel "puneti-va in pielea diavolului cand zice "cred Doamne""- de care vorbeam in alt topic. Este o depasire a "inteligentei" ieftine prin trairea gandurilor. In fine...sunt multe de spus. Daca veti avea puterea sa tineti strans firul logic al cartii pana la sfarsit (e greu, te solicita mult), veti remarca singur o mutatie in gandire.

Dar St. va lasa in pacea dumeavoastra! Minciuna deranjeaza, pofta de bani, vointa de putere, ura....etc. Dar asta deranjeaza pe toata lumea, nu doar pe cititorii lui St. Cei care lovesc sunt mai degraba ortodocsii. Nu mai dau exemple....ca e absolut vizibil. Ofensiva ortodoxiei, dupa 89, e enorma. Nu va lamentati, "lasati-ne in pace" caci nu dumneavoastra sunteti victimele....Dumneavoastra sunteti agresorii. Luati constiinta de asta! Nimeni nu v-ar "lovi', sa zicem, daca ati avea decenta, masura si modestie, Ioan Cr. dar nu este asa, sunteti o parte a raului contemporan, si poate cea mai perfida, pentru ca se da drept Bine.

Culmea, caci vorbim despre frumusetea (ascunsa ?)vortodoxiei, St. are ca surse multi parinti rasariteni. Ii cunoaste bine, si mi se pare ca avut contacte cu un monah de pe langa Sibiu. V-am semnalat si eu ca ce spune Damaschinul, este absolut just, si similar ci ce spune St, dar si ca din nefericire, ortodoxia nu doreste sa-l citeasca nici pe el pana la capat. Se multumeste cu platitudinile, cu "la fable convenue". La fel si pe Sf. Pavel....

Iar "lumina"...stiti bine, NIMENI nu va va lua-o pentru simplu motiv ca a coborat la fiecare om in parte (Ioan, printre primele 14 versete...) O aveti pe dinauntru. Trebuie doar s-o descoperiti.

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: "Frumuseţea Ortodoxiei": pentru cei ce cred conştient?

Mesaj necititde Ioan Cr » 04 Iun 2010, 09:12

St. le vede in acest citat ca pe doua productii diferite, ale sale.


Dar si ca baza teoretica necesara. "Justificare", ca sa folosesc expresia sa.
Antroposofia se ocupa, are ca punct central, un anume tip de religiozitate, spre deosebire de FL. Este construita in parte, in jurul credintei.. Dar din aceste conditii foarte generale, nu reiese insa ca "unele lucruri bune" pot fi preluate de catre ortodoxie. De pilda, in meditatiile propuse, este vorba de "corp astral", ca sa nu mai zic de reincarnare. Cum face ortodoxia sa "tina" reincarnarea ? Cum "corpul eteric"? Cum hristologia antroposofica ? Cum traznaile spiritualiste ?
Pai, nu le ia. Daca le vedeti undeva in Ortodoxie, sunt curios sa le aflu si eu. Ce ramane bun? Sa zicem, convingerea in realitatea lumii spirituale, in existenta sufletului, a spiritelor, a ierarhiei spirituale etc.
Daca veti avea puterea sa tineti strans firul logic al cartii pana la sfarsit (e greu, te solicita mult), veti remarca singur o mutatie in gandire.
La fel ca si la lecturarea lui Platon, sau a Bibliei. Daca ati fi tinut in mana "Dianetica" (lucrare eretica si daunatoare pentru suflet, aveti grija), efectul lecturii ar fi chiar agresiv.

Nu este o invitatie rea, nici o observatie noua, cea a lui Steiner (cea de a "trai gandirea"). Ceea ce poate irita este ca se vrea o noua religiozitate, o noua evlavie, cand omul de fapt ramane acelasi. A mizat prea mult pe intelect si pe libertate, si prea putin pe ceea ce il desgusta (pe el si pe dvs): postul si rugaciunea. Sau poate da, numai sa nu fie "in stil ortodox"? Se potriveste mai bine...
Iar "lumina"...stiti bine, NIMENI nu va va lua-o pentru simplu motiv ca a coborat la fiecare om in parte (Ioan, printre primele 14 versete...) O aveti pe dinauntru. Trebuie doar s-o descoperiti.
Cum? O noua religie?
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: "Frumuseţea Ortodoxiei": pentru cei ce cred conştient?

Mesaj necititde Pr Haralambie » 04 Iun 2010, 11:16

esenin scrie:
Ofensiva ortodoxiei, dupa 89, e enorma. Nu va lamentati, "lasati-ne in pace" caci nu dumneavoastra sunteti victimele....Dumneavoastra sunteti agresorii. Luati constiinta de asta! Nimeni nu v-ar "lovi', sa zicem, daca ati avea decenta, masura si modestie, Ioan Cr. dar nu este asa, sunteti o parte a raului contemporan, si poate cea mai perfida, pentru ca se da drept Bine.
Dar care, ma rog ,este ofensiva ortodoxiei dupa 89 ? si ce anume agresiuni au facut ortodocsii ? cine tot arunca cu invinuiri si defaimari ,chiar si-n cazul de fata , ortodocsii sau liber cugetatorii?
Bine ca aveti voi ''binele'', numai sa-l tineti pt voi ,nu incercati in fel si chip sa ni-l inoculati in orice imprejurare ,ca avem deja obsesie.
Si chiar daca unii dintre asa zisii ortodocsi au gresit, nu aruncati cu noroi in toti , pt ca eu unul (si foarte multi altii,cred)nu ma simt in situatia prezentata de dumneavoastra.
Deci va rog sa aveti in primul rind dumneavoastra decenta, masura si modestia care o pretindeti de la ortodocsi.
Si nu uitati totusi ca romania este o tara majoritara ortodoxa ,si ca ortodoxia face parte din fiinta neamului romînesc,
si nu ortodocsii se dau drept ''Bine'', ci ei incearca sa inteleaga si sa aplice corect poruncile Lui Hristos, chiar daca nu intodeauna reusesc.
Se dau drept ''Bine'' cei ce cu nerusinare indaznesc sa impuna ideologia lor bolnava , sub toate formele , in locul Adevarului ,si avind pretentia de adevar.
Cei care servesc pe tava ortodocsilor , de la sectari pina la ateii liberi cugetatori, toata mizeria lor , si care tipa in gura mare dupa drepturi intr-o tara unde isi fac de cap.
Ultima oară modificat 31 Mar 2011, 18:59 de către Pr Haralambie, modificat 1 dată în total.
Cu mult respect.

hodor cristiuc
Mesaje:86
Membru din:30 Mai 2010, 21:26
Confesiune:ortodox
Localitate:Dorna

Re: "Frumuseţea Ortodoxiei": pentru cei ce cred conştient?

Mesaj necititde hodor cristiuc » 04 Iun 2010, 15:04

A-s fi curios sa aflu cine le permite sectarilor si altor rataciti,ca si in Romania sa-si faca de cap?
Oare romanii au ajuns asa de nepasatori cu ce se intampla in jur?
CEL mai nimerit a-r fi sa se ia niste masuri de stopare a ereziei anti ortodoxe.
Ultima oară modificat 04 Iun 2010, 17:23 de către hodor cristiuc, modificat 1 dată în total.

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: "Frumuseţea Ortodoxiei": pentru cei ce cred conştient?

Mesaj necititde esenin » 04 Iun 2010, 15:43

Haideti, domoliti-va tonul.
- Introducerea ortodoxiei in scoala laica. Mai pe fata, mai pe din dos. (acuma e randul Moldovei)
- Pretentia de a fi "religie de stat", in Grecia (stat laic).
- Febra imbogatirii, BOR este cel mai mare proprietar din Romania.
- Propagarea urii si dispretului -fata de atei, de pilda. (vazut de mine dar si de milioane altii, presupun, la TV, dar si suportate direct. de ce?). In cazul de fata este fata de "liber cugetatori".
- Coniventa cu puterea, oricare si oricum este ea.
Acestea nu sunt agresiuni ?. De acord, Romania este "majoritar ortodoxa". Dar asta inseamna ca trebuie sa-i ucideti pe ceilalti, non-ortodocsii?
Ziceam inainte de "posesiunea adevarului". Chiar acum o afirmati din nou: "....cei ce cu nerusinare indaznesc sa impuna ideologia lor bolnava ,sub toate formele ,in locul Adevarului ,si avind pretentia de adevar!" . Cine incearca sa impuna ceva ? "liber-cugetatorii" sau ortodocsii ? In plus forma "impunerii" este oficializata in ortodoxie. Sectantii sau alte triburi de credinciosi sunt mici copii, fata de ortodoxie.

Ioan Cr, sunt vegetarian de 6 ani. Adica "tin post" incontinuu. (poate in afara de Pasti). Despre rugaciune am mai vorbit. M-am ales cu obisnuita ironie tampa a unui ortodox. (...nu stiu daca nu era de celalalt sex).Nu beau (deloc), fumez cam 6 tigari/zi + o cafea, dimineata. Nu am "vicii". Nu stiu cum e sa fii invidios, am urat cativa oameni, inainte de '89. Mai urasc si acuma (pe, in fond, aceeasi oameni). Sa va mai dau detalii despre fiziologia mea? In asta sta "credinta"? In gestiunea intestinelor ? Sunteti medic, aveti un anumit nivel de intelegere, totusi.

Nu eu spun ca "luati ce e bun la St" (cam asa) ci dumneavoastra:

Vreau sa va zic ca au trecut unii si prin marxism, si tot mai gasesc lucruri bune acolo (spre ex, principiul alienarii). Lucrurile bune trebuiesc tinute, de ce nu.
dar pricipiul acesta e bun!

Nu este o invitatie rea, nici o observatie noua, cea a lui Steiner (cea de a "trai gandirea"). Ceea ce poate irita este ca se vrea o noua religiozitate, o noua evlavie, cand omul de fapt ramane acelasi. A mizat prea mult pe intelect si pe libertate, si prea putin pe ceea ce il desgusta (pe el si pe dvs): postul si rugaciunea. Sau poate da, numai sa nu fie "in stil ortodox"? Se potriveste mai bine...

A trai gandirea inseamna TOCMAI a nu gandi intelectualiceste ! Intelectul nu "traieste" ! Iar "trairea" nu gandeste !. (....Unde tocmai ziceati ca REcititi cartea. Lasati-o - daca totusi ati citit-o deja. Ati inteles pe dos).

Cum? O noua religie?

Daca dumneavoastra numiti "religie" o forma institutionalizata de activitate religioasa, atunci nu vorbesc despre asta. Daca numiti "religie" cautarea adevarului intrand pe "poarta ingusta" a trairii reale "in duh si in adevar", si nu formale a religiosului, atunci vorbesc despre asta.
Nu se vrea NICIO "noua evlavie...etc" ! (nu-mi dau seama daca mintiti sau daca nu sunteti "informat"). In carte cuvantul "Dumnezeu" nu se pomeneste decat de 2-3 ori- sau niciodata, iar despre evlavie, "religiozitate"...etc...cred ca doar in introducere. Nu este o carte despre Dumnezeu. Este nu stiu...anathee...daca se permite cuvantul. ........Dau iar peste chestia care credeti ca ma dezgusta, postul. Nu numai ca nu ma dezgusta ! Am ajuns sa nu ma mai simt bine cand mananc carne, scl. M-am dezobisnuit. Iertati-ma Ioan cr, dar faceti ca un ortodox acuma, ma acuzati ptr ca aveti nevoie sa va diminuati "dusmanul" sa-l "balacariti". M-a mai acuzat, fin, e adevarat, pr. Protosinghel de "libertinism". Fals. Nici vorba.Ce ma dezgusta este ca va pretati la asemenea....in fine..... nu mai zic cuvantul.
Ce mai era? "Libertatea" este ceva pe care il veti gasi doar in lumea duhurilor, eventual cand veti muri. Chiar n-ati inteles cartea. Nu e vorba de libertatea de acum (decat intr-o mica masura, in cazul actiunii din iubire.) Atat. (Inca ceva "Filosofia...etc" nu e un titlu corect, ptr. ca nu este filosofie, de fapt. E doar filosofeala. foarte bine controlata. Nu predica "o conceptie despre lume si viata"). Platon si nu mai stiu cine ziceti pot fi intelesi doar intelectual. Nu aveti nimc de trait acolo, ca sa intelegeti - inteligenta e de ajuns.
____________________________________________________________________________________
Nu vreau sa mai reiau hatza pentru ca va dau ocazia sa va dati in stamba, va "ispitesc" prea tare. Iertati-ma. Mai bine si mai constructiv este sa va sustineti cauza ortodoxiei "frumoase". (Exista una "frumoasa" intr-adevar, in unele carti).

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: "Frumuseţea Ortodoxiei": pentru cei ce cred conştient?

Mesaj necititde esenin » 04 Iun 2010, 15:51


Re: "Frumuseţea Ortodoxiei": pentru cei ce cred conştient?

Mesajde hodor cristiuc pe 04 Iun 2010, 16:04


A-s fi curios sa aflu cine le permite sectarilor si altor rataciti,ca in Romania sa-si faca de cap?
Oare romanii au ajuns asa de nepasatori cu ce se intampla in jur?
CEL mai nimerit a-r fi sa se ia niste masuri de stopare a ereziei anti ortodoxe.


Pai, Hodor Cristiuc, faceti ceva sa interziceti secta umana !Cine le da voie ?

Sa ramana doar ingerii si anume aia blonzi cu ochi albastri, "rasa pura". Va aminteste ceva asta ?
Apropos, ortografia este tot a(e)riana ? "A-s fi curios", "nimerit a-r fi ".....Bieti romani verzi !


Cum e cu "frumusetea ortodoxiei" prietene Ioan Cr. ? Astea sunt secretiile ortodoxiei celei frumoase ? Ordurile ?
(raspundeti)

hodor cristiuc
Mesaje:86
Membru din:30 Mai 2010, 21:26
Confesiune:ortodox
Localitate:Dorna

Re: "Frumuseţea Ortodoxiei": pentru cei ce cred conştient?

Mesaj necititde hodor cristiuc » 04 Iun 2010, 17:11

D-le Esenin ,ma puteti lamuri si pe mine de ce multi sectari umbla pe la usile oamenilor(mai ales in zone in care se considera ca sunt mai creduli),pt. a-i chema la credinta considerata de ei ca fiind dreapta, acestia fiind:martorii lui yehova, adventisti ,baptisti si altii? Vi se pare normal sa abuzati de credinta slaba a unora din Ortodoxie pt. ai acapara
sub jub neortodox,adica necinstitsau ratacit?
Nu va mustra constiinta ca talmaciti pe dos Scripturile,ca judecati gresit B.O.R.dpdv. al bogatiei,ca interveniti in
a ajuta pe cei saraci luand-ui sub aripa ratacirii dvs,ca nu aveti curajul sa va spuneti la profilul dvs.de pe acest FORUM
cofesiunea de care pretindeti ca apartineti?
Dumnezeu cu al sau har si cu a sa iubire de oameni sa va lumineze pe calea cea buna.TIMPUL POATE VINDECA.

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: "Frumuseţea Ortodoxiei": pentru cei ce cred conştient?

Mesaj necititde esenin » 04 Iun 2010, 19:50

D-le Esenin ,ma puteti lamuri si pe mine de ce multi sectari umbla pe la usile oamenilor(mai ales in zone in care se considera ca sunt mai creduli),pt. a-i chema la credinta considerata de ei ca fiind dreapta, acestia fiind:martorii lui yehova, adventisti ,baptisti si altii? Vi se pare normal sa abuzati de credinta slaba a unora din Ortodoxie pt. ai acapara
sub jub neortodox,adica necinstitsau ratacit?
Nu va mustra constiinta ca talmaciti pe dos Scripturile,ca judecati gresit B.O.R.dpdv. al bogatiei,ca interveniti in
a ajuta pe cei saraci luand-ui sub aripa ratacirii dvs,ca nu aveti curajul sa va spuneti la profilul dvs.de pe acest FORUM
cofesiunea de care pretindeti ca apartineti?
Dumnezeu cu al sau har si cu a sa iubire de oameni sa va lumineze pe calea cea buna.TIMPUL POATE VINDECA.
Stiu eu de ce umbla ? Banuiesc ca fac "fapte bune" in mintzisoarele lor simple.
Nu ma mustra constiinta ! Pentru ca n-o "talmacesc". Caut s-o inteleleg. (nu izbutesc mereu) Dumneavoastra o "talmaciti" ! (Si, cel mai des, o "RAStalmaciti"- Dar si "sectarii o fac. Nu acuz particularmente pe dortodocsi). Nu iau pe cei "saraci' sub aripa mea, ce tot spuneti acolo. Nu apartin de nici-o "confesiune". Sunteti obsedati de "secte"...."confesiuni", "biserici". La dumneavoastra oamenii trebuie neaparat sa faca parte din haite, nu ?

Cum judec "gresit BOR dpdv al bogatiei" materiale, (se intelege) ?. O judec just. Bogatia este, in ziua de azi, (si de ieri, de altfel) FURT. Biserica terestra, daca vrea sa fie respectata, sa adune bogatii in cer. (e un citat, asta). Cat timp aduna pe pamant, o tratez ca pe orice alt hot. Si deja sunt prea multi, peste tara asta. Ca sa fiti linistit; daca, de pilda adventistii sau catolicii sunt la fel de bogati ca BOR, atunci si ei sunt hotzi. E simplu.

hodor cristiuc
Mesaje:86
Membru din:30 Mai 2010, 21:26
Confesiune:ortodox
Localitate:Dorna

Re: "Frumuseţea Ortodoxiei": pentru cei ce cred conştient?

Mesaj necititde hodor cristiuc » 05 Iun 2010, 14:10

Haita e un cuvant viclean pt.toti,mai ales spus de dvs. si mai spuneti ca nu aveti nimic in particular cu ortodocsii.
Sunteti pe afara de vre-o cofesiune si asa ajung sa cred ca sunteti fara nimic
ci doar stiti sa va bagati in a judeca Ortodoxia si credinciosii ei .CARE e credita dvs.?

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: "Frumuseţea Ortodoxiei": pentru cei ce cred conştient?

Mesaj necititde Pr Haralambie » 05 Iun 2010, 14:35

esenin scrie:
Haideti, domoliti-va tonul.
- Introducerea ortodoxiei in scoala laica. Mai pe fata, mai pe din dos. (acuma e randul Moldovei)
- Pretentia de a fi "religie de stat", in Grecia (stat laic).
- Febra imbogatirii, BOR este cel mai mare proprietar din Romania.
- Propagarea urii si dispretului -fata de atei, de pilda. (vazut de mine dar si de milioane altii, presupun, la TV, dar si suportate direct. de ce?). In cazul de fata este fata de "liber cugetatori".
- Coniventa cu puterea, oricare si oricum este ea.
Acestea nu sunt agresiuni ?. De acord, Romania este "majoritar ortodoxa". Dar asta inseamna ca trebuie sa-i ucideti pe ceilalti, non-ortodocsii?
Acestea va smintesc? Sa le luam pe fiecare in parte .
Ortodoxia este un mod de viata si nu are cum sa fie introdusa, ea angajeaza intreaga noastrea viata ,24 din 24 ore, ortodocsii nu au cum sa fiinteze inafara ortodoxiei , e ca si cum ai spune sa traesti fara sa respiri sau sa interzici introducerea respiratiei.
Iar cerinta de introducere a ''invataturii de credinta ortodoxa ''pt copii ortodocsi in scoala ''laica''(care deocamdata este platita de pe spinarea parintilor ''laici'' )nu este un principiu antidemocratic, antisocial si nici agresiune nu poate fi numita, au mers ortodocsii cu bita si au impus lucrul acesta?
Intr-un stat democratic orice grupare majoritara sau minoritara au dreptul sa ceara drepturi prevazute de lege, ortodocsi nu opresc pe orice confesiune ar fi sa-si ceara drepturi(profesor) pt copii lor, atit timp cit indeplinesc cerintele prevazute de lege si intrunesc un nr de elevi cerut de ministerul invatamintului, lucru care de alt fel se si practica pt unele confesiuni , cel putin in zona unde traesc eu, ma refer la orele de religie.
Agresiune , este atunci cind se cere impedicarea unui drept valabil dpdv legal , a unei minoritati/majoritati de catre altii , de ex : liber cugetatorii atei cind cer statului ( care trebuie sa reprezinte interesele poporului) interzicerea invataturii de credinta ortodoxa , pt copii ortodocsi in scoala ,se cheama agresiune.
Insa ideotenia este ca tocmai cei vinovati de agresiune au gura mare si invinuesc de agresiune.
Nimeni nu-i opreste pe protestanti sa aiba profesori copiilor lor pentru religia lor, la fel si liber cugetatorii atei ,sint liberi sa cugete ce vor ,na-u decit sa se indoctrineze cu ideologii atee, marxist-leninista sau evolutionista , nau decit sa creada ca sint nascuti din cimpanzeu si daca vor sint liberi sa mearga si la gradina zoologica sa faca schimb de experienta cu stramosii lor ''urangutanii'' :D ,nimeni nu-i opreste , dar sa-si vada de patratica lor.

Iar referitor la pretentia de religie de stat, in statutul BOR la capitolul Dispozitii generale art 4, scrie ca BOR este autonoma fata de stat , iar in grecia este o agresiune, tocmai atacarea si acuzarea formei de organizare democratica a unui popor aproape in totalitate ortodox.

Referitor la faptul ca BOR este cel mai mare proprietar in Romania , pai unde ati vrea sa fie in Turcia ? majoritatea romanilor traesc in Romania
si cine ati vrea sa fie, daca 86,8% sint ortodocsi ?
iar referitor la febra de inbogatire va rog sa detaliati pt ca vreu sa avem o discutie doar pe tema asta.

Ura, despre care spuneti ca o propagam, o sa va mirati , insa in ortodoxie nu este cu totul de eliminat , noi ne folosim de ea in anumite imprejurari, chiar Hristos a spus ca cine nu va uri mama, tata, sot, sotie, copii, ba chiar si sufletul sau, nu va putea sa fie ucenicul Lui, Luc 14;26 .Ne invata, nu omul sa-l urim, ci modul timpit si impotrivitor fata de poruncile Lui Hristos , care pe noi ne pagubeste sau chiar ne poate pierde.
La fel si ap Petru spune, ref la eretici, sa ne ferim de ei urind si camasa spurcata de pe trupul lor, acelasi inteles il are, si-n multe alte locuri acelasi lucru se gaseste.
Deci iata ca avem chiar indemn sa urim ,insa nu asta e problema cea mai mare ,ci care anume valori urim si iubim .
Asa cum dvs uriti si dispretuiti faptele cele rele ale unora care se cheama ortodocsi, sau poate chiar pe unii oameni, la fel si noi urim si dispretuim nu oamenii ci toata impotrivirea fata de dreapta slavire a Lui Dumnezeu , a tuturor ...... indiferent de culoarea lor.

Convenienta cu puterea nu este un act de agresiune nici pe departe ci un mod de intelegere si colaborare rezultat din morala crestina, dind cezarului si Lui Dumnezeu cele ale lor, supunindu-ne conducatorilor nostri(sf ap Pavel) atit timp cit nu sunt impotrivitori Lui Dumnezeu, indiferent de culoarea lor politica.

Iar despre ucidere e de prisos sa vorbesc, nimeni nu a spus asa ceva.
Nu pre se vede agresiune in cele ce ati spus :roll:
Ultima oară modificat 31 Mar 2011, 19:11 de către Pr Haralambie, modificat 1 dată în total.
Cu mult respect.

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: "Frumuseţea Ortodoxiei": pentru cei ce cred conştient?

Mesaj necititde esenin » 05 Iun 2010, 16:40

pr Haralambie,

E foarte curios ca vedeti cererile "liber cugetatorilor" ce pe niste agresiuni la adresa ortdocsilor, desi nici acestia nu merg "cu bata" cum ziceti.

Ziceti: ''agresiune '' este atunci cind se cere impedicarea unui drept valabil dpdv legal ,a unei minoritati/majoritati de catre altii ,de ex : liber cugetatorii atei cind cer statului (care trebuie sa reprezinte interesele poporului) interzicerea invataturii de credinta ortodoxa ,pt copii ortodocsi in scoala ,se cheama ''agresiune''.

Agresiuni sunt amandoua si a liber cugetatotilor impotriva ortodocsilor si invers. Dar situatia reala este ca ortodoxia, pentru ca e populara, este cea agresiva. Vedeti linkul (ocazie cu care am dat si de blogul lui Voiculescu) http://danvoiculescu.net/blog/2010/04/e ... in-cerere/ (mai vreti va mai gasesc, nu e complicat). Eu nu am dorit ca fata mea sa invete catehismul ortodox, ci sa aiba o idee justa si impartiala despre toate religiile (cartii, cel putin). Imposibil. Profesorul era un tanar popa abulic care recita pasaje din NT ca o masinarie. Noroc ca niciun copil nu-l iubeste. Nu s-a lipit de ei.

"Popor" sunt si ortodocsii si protestantii si catolicii....etc. Daca "poporul" majoritar isi impune pctul de vedere asupra minoritatii, aceasta nu mai este democratie ci bolsevism. In fine, cum pareti sa sezizati, eu si multi alti oameni "laici" nu suntem de acord sa platim nicio religie. Nici macar religia ateista. Nu vreau sa reiau o discutie mult prea lunga, dar: de ce nu catehizati copii la biserica ? Scoala este laica.

...la fel si liber cugetatorii atei ,sint liberi sa cugete ce vor ,na-u decit sa se indoctrineze cu ideologii atee, marxist-leninista sau evolutionista ,nau decit sa creada ca sint nascuti din cimpanzeu si daca vor sint liberi sa mearga si la gradina zoologica sa faca schimb de experienta cu stramosii lor ''urangutanii'' :D ,nimeni nu-i opreste ,dar sa-si vada de patratica lor.

Perfect ! Vedeti-va si dumneavoastra de a dumneavoastra! Vedeti-va de "patratica" dumneavoastra !

iar referitor la pretentia de religie de stat,in statutul BOR la capitolul Dispozitii generale art 4,scrie ca BOR este autonoma fata de stat ; iar in grecia este o ''agresiune'' atacarea si acuzarea formei de organizare democratica a unui popor aproape in totalitate ortodox.

Ma faceti sa rad. BOR este autonoma in statut dar parlamentarii aloca milioane pentru biserici ortodoxe. Preotii au jumatate din salariu platit de stat. Sunt semibugetari. Nu este autonoma; este in com[plicitate (murdara) cu bandele de politicieni care distrug tara. Ca grecii sunt majoritari ortodocsi, am zis-o deja: pretentia majoritatii de a-si impune o anumita caracteristica este "dictatura majoritatii", bolsevism.

referitor la faptul ca BOR cel mai mare proprietar in Romania ; pai unde ati vrea sa fie in Turcia ? majoritatea romanilor traesc in Romania
si cine ati vrea sa fie, daca 86,8% sint ortodocsi ?


Asta este obisnuita viclenie ortodoxa. Nu vorbesc de ortodocsi. Ci de BOR ca societate comerciala corupta. Platiti TVA pe banii luati la o cununie ? Eliberati chitanta ? Impozit pe profit ? Nu ! (pe de alta parte: nu am cercetat dar sunt convins ca BOR are si proprietati in strainatate. Poate ca nu in Turcia, anume)

chiar Hristos a spus ca cine nu va uri mama,tata,sot,sotie,copii ba chiar si sufletul sau nu va putea sa fie ucenicul meu ;Luc 14;26 .,ne invata, nu omul sa-l urim ci modul timp si strimb si impotrivitor fata de poruncile Lui Hristos care pe noi ne pagubeste sau chiar ne poate pierde.


O, da ! si cum va iese in fata ochilor un sectar, un homosexual, un catolic, un "ateu" ....etc ii sariti la beregata ! ia priviti la televizor o discutie intre un "ezoterist", un homo, sau orice alt nenorocit si un preot orto. Cine pe cine uraste ? Daca ura este doar un instrument cum pareti sa insinuati cand ziceti "o folosim" atunci nu este grav, devine pedagogie. Dar in mana simplilor, iar "clientela" ortodoxiei sunt mai ales simplii, ura pe care o incurajati devine viscerala, nu mai este "instrument".( Iar: uitati-va la Tv, ca e usor de gasit.)
Pasajele pe care le-ati ales: primul ar trebui discutat. Al doilea: Sf' Petru chiar nu este un model. Nu lui ii zice Christos "piei din ochii mei satano" ? Nu era chiar usa de biserica, nu ? Va ramane sa fraternizati cu paganii antiochieni (in afara de cei din parlament) si turul ar fi jucat. Vi se pare un bun model ? Da, Sf Petru spune ce spune, dar nu face.. Exact "ca popa".

convenienta cu puterea nu este un act de agresiune nici pe departe ci un mod de intelegere si colaborare rezultat din morala crestina ,dind cezarului si Lui Dumnezeu cele ale lor ,supunindune conducatorilor nostri(sf ap Pavel) atit timp cit nu sint impotrivitori Lui Dumnezeu ,indiferent de culoarea lor politica.

Ma faceti sa rad. "Conducatorii" dumneavostra dragi sunt impotriva lui Dumnezeu, chiar daca construiesc biserici. Coniventa (nu "convenienta") este agresiune pentru ca furtul, pe care-l practica fara rusine, este agresiune. Nu mai zic, ca nu vreau alta hartza, ca ati facut la fel si inainte de 89, cand conducatorii erau explicit impotriva lui Dumnezeu. (Nu-mi raspundeti la asta ca nu am timp zilele astea. lasati-o pe mai tarziu.)

"Ucidere" era le figurat, ca si "saritul la beregata" in prezentul post.

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: "Frumuseţea Ortodoxiei": pentru cei ce cred conştient?

Mesaj necititde esenin » 05 Iun 2010, 16:52

Haita e un cuvant viclean pt.toti,mai ales spus de dvs. si mai spuneti ca nu aveti nimic in particular cu ortodocsii.
Sunteti pe afara de vre-o cofesiune si asa ajung sa cred ca sunteti fara nimic
ci doar stiti sa va bagati in a judeca Ortodoxia si credinciosii ei .CARE e credita dvs.?
Greu cu nuantele, prietene.
"Haita" nu e "viclean". Ce credeti ca ascunde ? Este peiorativ, eventual. Ramaneti victima inocenta a simplitatii.

Nu TOTI oamenii fac parte din "confesiuni" ! Nu TOATE "credintele" sunt subordonate unei norme. Credinta nu este singurul raport cu Dumnezeu, in scripturi !
Incercati sa aflati aceste lucruri pentru a "sti" ce contraargumente sa gasiti. Nu am nimic de discutat despre sambata, ca adventistii, nimic despre filioque, nimic despre "sola scriptura"...etc. On s'en FOUT ! On s'en tamponne ! Fac fiecare, cum cred ei, nu problemele "haitei" le pun eu.

hodor cristiuc
Mesaje:86
Membru din:30 Mai 2010, 21:26
Confesiune:ortodox
Localitate:Dorna

Re: "Frumuseţea Ortodoxiei": pentru cei ce cred conştient?

Mesaj necititde hodor cristiuc » 05 Iun 2010, 19:47

Am inteles pana la urma ca sunteti liber cugetator,alegand ce va convine din domeniul care va convine.
Criticati pe cei "rai"pana obositi.
ADIO,spun cugetatorilor ca dvs.si asa a-ti merita sa va zica multi membri .

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: "Frumuseţea Ortodoxiei": pentru cei ce cred conştient?

Mesaj necititde esenin » 05 Iun 2010, 20:41

Am inteles pana la urma ca sunteti liber cugetator,alegand ce va convine din domeniul care va convine.
Criticati pe cei "rai"pana obositi.
ADIO,spun cugetatorilor ca dvs.si asa a-ti merita sa va zica multi membri .
Agree, nu m-as putea obisnui cu kakografia dumneavoastra. Succes in productie !


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX